John G. Landels- Muzyka starożytnej Grecji i Rzymu


Prof. JOHN GRAY LANDELS (ur. 1926) wykładał filologię klasyczną na uniwersytetach w Hull (1953-1959) oraz w Reading (od 1960 do przejścia na emeryturę w 1989 r.). Jest także autorem książki Engineering in the Ancient World („Inżynieria starożytna”)


Muzyka starożytnej Grecji i Rzymu
to obszerne i niezwykle zajmujące wprowadzenie do historii muzyki antycznej - od epoki Homera do czasów rzymskiego cesarza Hadriana. Zwięzły, a zarazem przystępny wykład, pełen zaskakujących niejednokrotnie szczegółów, skierowany jest w równym stopniu do muzykologów, muzyków amatorów i miłośników nauk klasycznych, co do czytelników po prostu zainteresowanych dziejami i różnymi przejawami ludzkiej twórczości.

Autor opisuje okoliczności, w jakich starożytna muzyka odgrywała istotną rolę, szczegółowo omawia możliwą rekonstrukcję instrumentów, podaje analizy skal, interwałów, strojenia oraz podstawowych typów stosowanych rytmów na tle greckich teorii harmonii i akustyki. „Przemyca” przy tym wiele ciekawych i mało znanych wiadomości z mitologii, historii literatury i kultury śródziemnomorskiej.

Książka, jakkolwiek spełnia wszystkie wymogi opracowania naukowego, nie ma nic wspólnego z suchym akademickim dyskursem. Liczne ilustracje przedstawiające instrumenty i grających na nich muzyków, a także przejrzyście rozpisane zachowane zapisy muzyczne i schematy metryczne pomagają zrozumieć i wyobrazić sobie bodaj wszystkie praktyczne aspekty omawianej sztuki: od zasad gry na aulosie, kitarze czy fletni Pana, po sposób wykonywania heksametru.

Do książki dodano darmową płytę Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice pt. Orkiestra Antyczna.
Wielką zaletą książki Johna Landelsa jest jasność stylu, nawet w zagadnieniach bardzo skomplikowanych.
Andrew Barker, „The Classical Review”
.

J. G. Landels to rara avis – filolog klasyczny za pan brat z historią naturalną i matematyką, powołujący się z równą swobodą na inskrypcje, papirusy i najnowsze odkrycia archeologiczne, co na fragmenty dzieł Herona czy Witruwiusza. Przy tym wszystkim pisze jasno i potoczyście.
„American Historical Review”


Martin L. West- Muzyka starożytnej Grecji



Autor omawia szczegółowo rodzaje i możliwe brzmienie instrumentów oraz zagadnienia wykonawstwa wokalnego, analizuje wielość używanych w starożytnej Grecji skal, trybów i rytmów, jak również tajniki kompozycji i notacji zachowanych fragmentów muzycznych, dokonuje przeglądu teorii harmonicznych, charakteryzuje najistotniejsze cechy i style wszystkich podstawowych gatunków poetycko–muzycznych oraz poszczególnych twórców, a przede wszystkim ukazuje grecką muzykę silnie osadzoną w kulturowym tle, odmalowując wszystkie okoliczności codziennego życia, w których była obecna, przytaczając liczne dowody żywego zainteresowania i emocji, jakie wzbudzała, opisując zmieniające się muzyczne gusta i mody.

„W historii każdej dziedziny można odnotować dzieła, które już w momencie opublikowania zyskują opinię pozycji klasycznej. Do takich dzieł należy Muzyka starożytnej Grecji, jedna z najszerzej znanych i cytowanych książek z dziedziny historii muzyki i kultury antycznej”.
Jerzy Danielewicz


„Ponieważ do obecnych czasów przetrwało bardzo niewiele zapisów muzyki starożytnej — zaledwie parę pieśni i garstka fragmentów — przyjmuje się powszechnie, że grecka tradycja muzyczna jest dla nas stracona i nie może być przedmiotem analizy. West wykazuje, że jest to wynik obserwowania jej z punktu widzenia XVIII– i XIX–wiecznej muzykologii zachodniej… Ze strzępków i ułamków materialnych świadectw składa, używając narzędzi analizy muzykologicznej, historycznej, etymologicznej i etnograficznej, wszechstronny obraz starożytnej muzyki greckiej w całym jej bogactwie i zróżnicowaniu”.
William O. Beeman,
Brown University

„Można rzec bez żadnej przesady, że jest to książka, na jaką czekaliśmy od stuleci: jasne, kompletne, dogłębne, ścisłe i pozbawione uprzedzeń opracowanie tego wszystkiego, co składa się na naszą wiedzę o muzyce starożytnej”.
„Arion”

„W badaniach nad muzyką starożytnej Grecji dokonała się w ostatnich dwu dekadach cicha rewolucja, a kamieniami milowymi stały się dwie książki: wydane przez E. Pöhlmanna i M.L. Westa Documents of Ancient Greek Music oraz Muzyka starożytnej Grecji autorstwa tego ostatniego. Z zapierającą dech erudycją i zadziwiającą jasnością West syntetyzuje informacje, których dostarcza naukowcowi starożytna poezja, filozofia, teksty techniczne, papirusy czy inskrypcje, oraz dane z zakresu filologii, metryki i etnomuzykologii, aby dać nam doskonałe wyobrażenie, jaka była i jak się zmieniała na przestrzeni czasu muzyka antyczna”.
William A. Johnson,
University of Cincinnati


Zygmunt Kubiak- Literatura Greków i Rzymian


"Iliada" Homera, tragedie Sofoklesa i komedie Arystofanesa, "Uczta" Platona, prace Herodota i "Myśli" Seneki... - choć wierzymy uczonym, że to arcydzieła, dziś trudno nam bez przygotowania zasiąść do ich lektury. Zygmunt Kubiak pamięta o "niewtajemniczonych". Jego księga jest niezwykłym wprowadzeniem w świat starożytnej literatury. Jest wędrówką, podczas której podążamy za filozofem do Aten, za poetą do Aleksandrii, za dziejopisem pod Termopile... Wybranym i przetłumaczonym przez Zygmunta Kubiaka fragmentom utworów towarzyszy wyjaśniający komentarz, który umożliwia czytelnikowi swobodne obcowanie z tą literaturą. To nie jest historia literatury. To jest opowieść o wędrówce i przygodach duszy wśród arcydzieł, napisana dla Czytelników, którzy chcą wybrać się w taką podróż.


Jerzy Łanowski- Literatura Grecji starożytnej w zarysie

Celem pracy jest przede wszystkim wprowadzenie czytelnika niefilologa w problematykę literatury dawnej Hellady, tak jak ją widzimy dzisiaj, a także przekazanie najważniejszych wiadomości o "nowych" zjawiskach i odkryciach dotyczących najstarszej z europejskich literatur. Książka zawiera na końcu ilustracje czarno - białe.


Maria Cytowska, Hanna Szelest- Literatura grecka i rzymska w zarysie


Paragraph.



Pierre Leveque- Świat grecki

Paragraph.