Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice- ORKIESTRA ANTYCZNA

 

W świadomości współczesnego człowieka Zachodu historia muzyki europejskiej ma początek w chorale gregoriańskim. Istniejeące zapisy muzyki starożytnej Grecji są znane jedynie wąskiemu gronu badaczy. Próby rekonstrukcji i żywego wykonywania tej muzyki jest na świecie zaledwie kilka. Z ocalałych fragmentów zabytków muzycznych tamtych czasów da się odczytać wyśpiewać i zagrać muzykę żywą, świadczacą, podobnie jak rzeźba, architektura i literatura Antyku, o wyobraźni, wrażliwości i bogactwie inwencji muzycznej starożytnych kompozytorów, będących często- o czym mało kto pamięta- jednocześnie poetami i dramaturgami.
Orkiestra Antyczna to zespół realizujący międzynarodowy projekt muzyczny i badawczy powołany w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice przez Tomasza Rodowicza i Macieja Rychłego. Przedsięwzięcie to ma na celu artystyczną realizację najstarszych niemal nieznanych zapisów muzyki europejskiej, a początek wzięło w pracy Macieja Rychłego z zespołem Gardzienice nad muzyką do spektaklu "Metamorfozy albo złoty osioł" według Apulejusza (1995). Tamten etap- ukierunkowany na spektakl teatralny- zarejestrowany został w 2000 roku na płycie CD "Gardzienice; Metamorfozy- Music of Ancient Greece. Pozostało wiele niezrealizowanego materiału, pytań nowych wątków i fascynacji. Stało się jasne, że jest to dopiero początek nowej pracy. Projekt rozłożony jest na kilka etapów i obejmuje badanie, rekonstrukcję, opracowanie i wykonywanie muzyki starożytnej Grecji i Rzymu oraz instrumentarium z tego okresu. Zakłada współpracę z ośrodkami naukowymi i grupami twórczymi.
W skład Orkiestry wchodzi 15 osób z Polski i z zagranicy, spotykających się regularnie na sesjach roboczych w Gardzienicach. Są to rekonstrukcje zachowanych zabytków oraz kompozycje na bazie ocalałych fragmentów. Ostateczny ich kształt i brzmienie wypracowywane są przez zespół w trakcie prób. Rozpoczęte są też prace nad kolejnymi utworami oraz rekonstrukcjami starożytnych instrumentów muzycznych takich jak  forminga, lira, hydraulis, bucina, sistrum.


Maciej Rychły i Tomasz Rodowicz