Homer

Pierwszy poeta grecki twórca "Iliady" i "Odysei". Już starożytni nic nie wiedzieli o jego życiu, tradycja uważała go za ociemniałego śpiewaka, tak też go przedstawiono w sztukach plastycznych. Według epigramu Antypatra z Sydonu, siedem miast spierało sie o pochodzenie Homera: Smyrna, Chios, Kolofon, Itaka, Pylos, Argos i Ateny. Najbardziej prawdopodobne jest, że śpiewak pochodził z Chios i żył w IX wieku p.n.e.

Iliada

Poemat opowiada o ostatnich pięćdziesięciu dniach z dziesiatego roku wojny, która toczona była przez książęta achajskie pod wodzą Agamemnona przeciw Trojanom. Zmagania bohaterów umiejscowione zostały w epoce brązu. Wojna była skutkiem porwania przez Parysa, żony króla Sparty Menelaosa (brata Aamemnona)- Heleny. Akcję utworu cechuje jeden zasadniczy motyw- gniew Achillesa. Heros obrażą się na Agamemnona i odmawia dalszej walki z powodu przywłaszczenia przez niego branki Bryzeidy. W tym czasie sytuacja Greków staje się tragiczna, szala zwycięstwa przeważa się na stronę Trojan. Achilles sam nie podejmuje walki, lecz użycza swojwj zbroi przyjacielowi- Patroklosowi, który ginie w starciu z najmężniejszym wojownikiem przeciwnika- Hektorem. To wydarzenie pobudza Achillesa do ugody z Agamemnonem i podjecie walki. Bohater zabija Hektora i hańbi jego ciało. Jednak gdy w namiocie Achila pojawia się odważny starzec- ojciec zabitego- Priam i prosi o wydanie zwlok w sercu herosa nastepuje przemiana. Potężny Grek zwraca ciało ojcu, zbolałemu starcowi 


Odyseja

"Odyseja" jest zapisem dziesięcioletniej tułaczki króla Itaki Odyseusza, powracającego do ojczyzny po zakończeniu działań wojennych pod Ilionem. Akcja poematu zaczyna się w dziesiątym roku podróży i trwa czterdzieści dni. Wszystkie poprzednie przygody ukazane są w monologu Odysa, kiedy to bohater na dworze króla Feaków  swoje perypetie odsłania.